Strona Główna » Rozpoznaj Szkodnika » Szczur Wędrowny
Wygląd
Długość ciała wynosi 20 -30 cm, ogon jest krótszy od reszty ciała i ma 15 -23 cm, waga waha się w granicach od 150 do 580 g. Gryzoń ten jest większy i silniej zbudowany od spokrewnionego z nim szczura śniadego, ma od niego grubszy ogon (który jest całkowicie pozbawiony owłosienia), bardziej tępo zakończony pysk i mniejsze uszy. Jego sierść jest bez połysku, w różnych odcieniach barwy szarobrunatnej, spód ciała jest zawsze jaśniejszy od grzbietu -białawy, żółtawoszary lub popielaty. Czasami zdarzają się osobniki z grzbietem bardzo ciemnym -czarnobrązowym lub wręcz czarnym.
Występowanie
Szczur wędrowny pierwotnie zamieszkiwał stepy północnych Chin, Mongolii i południowej Syberii. Obecnie rozpowszechnił się na całym świecie, z wyjątkiem terenów podbiegunowych. W Polsce pospolity w całym kraju, ustawowo tępiony. Jest gatunkiem typowo synantropijnym.
Czy wiesz, że...
Szczury roznoszą bardzo niebezpieczne dla człowieka choroby zakaźne, jak np. dżuma, czy tyfus. W dziejach ludzkości w wyniku chorób przenoszonych przez szczura wędrownego zginęło więcej osób niż we wszystkich wojnach razem.
Tryb życia
Środowiskiem życia tego szczura są osiedla ludzkie. Najczęściej można go spotkać w magazynach produktów żywnościowych, spichlerzach, rzeźniach, stajniach, piwnicach, śmietnikach. Chętnie też trzyma się brzegów zanieczyszczonych zbiorników wodnych, ścieków, a także sieci kanalizacyjnych. Unika terenów suchych. Nory zakłada pod podłogami, między workami i skrzyniami, w rurach kanalizacyjnych. Na terenach niezabudowanych wykopuje w ziemi nory składające się z rozgałęzionych tuneli, oddzielnych komór do spania i do przechowywania zapasów oraz zaopatrzonych w kilka wejść. Tworzy dobrze zorganizowane grupy rodzinne, które zaciekle bronią swego terytorium przed obcymi szczurami. Na terenach niezamieszkanych zbiera się w kolonie mogące liczyć 200 osobników. W dzień przesypia w kryjówkach ok. 13 godzin, aktywność przejawia głównie o zmierzchu i w nocy. Dobrze i chętnie pływa.
Odżywianie
Szczur wędrowny jest wszystkożerny, ale ważną rolę w jego jadłospisie odgrywa pokarm zwierzęcy. Zjada owady, małe ptaki, jaja, ryby, padlinę, ale w stadzie potrafi atakować stworzenia dużo większe od siebie, np. króliki, prosięta, a nawet dzieci. Oprócz tego żywi się nasionami, owocami, warzywami, odpadkami, karmą dla bydła.
Rozmnażanie i rozwój
Rozmnaża się przez cały rok, dając rocznie ok. 7 miotów. Ciąża trwa 22 -24 dni. W miocie jest od 2 do 22 młodych, które otwierają oczy po 13 -17 dniach. Dojrzałość płciową osiągają najczęściej w wieku 3 miesięcy. Szczur wędrowny żyje 3 -6 lat.
Większość wirusów nie jest odpornych na mycie rąk, substancje dezynfekcyjne, jak również na na ozon. Koronawirusy nie są wyjątkiem.Trudno dokładnie określić, jak długo bakteria czy wirus może przeżyć poza organizmem człowieka, np.…
Osy w ogrodzie - gniazdo os. Jak pozbyć się os z ogrodu Osy w ogrodzie mogą być bardzo uciążliwe, a usuwanie gniazda os niebezpieczne. Podpowiadamy, jak pozbyć się os z ogrodu bezpiecznie i skutecznie. Zwalczanie os jest zabiegiem dość…
Indywidualna wycena usług Indywidualne podejście do każdego klienta Zniżki dla stałych klientów promocje sezonowe
Dezynfekcja
Dezynfekcja (odkażanie), niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych i ich form przetrwalnikowych…
Deratyzacja
Deratyzacja, odszczurzanie – zwalczanie za pomocą środków chemicznych, fizycznych lub…
Oznonowanie
ozonowanie, dezynfekcja
Dezynsekcja
Dezynsekcja polega na tępieniu szkodliwych owadów (zwłaszcza pasożytniczych jak muchy, komary,…
Odkażanie po zmarłym
Dezynfekcja pomieszczeń w których znaleziono zwłoki po czasie w stanie rozkładu oraz doszło do…
Zabezpieczenie przed ptakami
Ochrona budynków przed ptakami i skutkami ich obecności
Monitoring DDD GHP/GMP HACCP
Monitoring – jest to regularne wykonywanie zaplanowanej sekwencji obserwacji i pomiarów…
Fumigacja (gazowanie)
zwalczanie szkodników (np. owadów i gryzoni) za pomocą substancji chemicznych w formie dymu,…
USUWANIE OS, ZWALCZANIE SZERSZENI
Usuwanie os, usuwanie szerszeni, zwalczanie os oraz szerszeni
Odkomarzanie
Odkomarzanie, likiwdacja komarów, usuwanie komarów, tępienie komarów, zwalaczanie komarów
Błąd połączenia
Prusaki • Zabezpieczenie obiektów (zakłady produkcyjne • Dezynsekcja Zabrze • środek owadobójczy • Ddd miejsca publiczne • Usunąć szczura • Dezynfekcja • GMP • Deratyzacja muzeów • Likwidacja gniazda os gliwice • Gospodarstwa rolne • Obrzeszek • Dezynfekcja biura • Deratyzacja kościołów • Dezynsekcja Knurów • Monitoring ddd szkół